MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2014 květen

Chrudim 2013

  • Datum / 07. 05. 2014
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / staveniště

Praha – Historickým městem roku 2013 se stala východočeská Chrudim. Titul spojený s finanční odměnou ve výši jednoho milionu korun udílí každoročně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj jako ocenění nejlepší realizace v rámci programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Chrudim, známá především svým Muzeem loutkářských kultur, v roce 2011 otevřela nové Muzeum barokních soch. Nachází se v areálu bývalého kapucínského kláštera ve zrekonstruovaném kostele sv. Josefa. Představen je v něm fenomén východočeského barokního sochařství – především Matyáš Bernard Braun a jeho žáci. Centrum Chrudimi si dodnes zachovalo středověkou strukturu s památkově cennou zástavbou, městskou památkovou zónou bylo vyhlášeno v roce 1990.

Cenu ministryně pro místní rozvoj spojenou s odměnou ve výši 100 000 korun pak získaly moravské Boskovice, jež lákají návštěvníky na goticko-renesanční hrad, klasicistní skleník i řadu památek spjatých s boskovickou židovskou obcí. Odměnu v téže výši získává také všech čtrnáct finalistů soutěže – vítězů krajských kol. / pl