MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2015 listopad

Dokonalá dívčí škola

  • Datum / 10. 11. 2015
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / staveniště

Londýn – Královský institut britských architektů (RIBA) oznámil v půlce října vítěze prestižní Stirlingovy ceny za stavbu s mimořádným přínosem pro britskou architekturu. Z šestice finalistů porota vybrala dívčí školu Burntwood School v londýnské čtvrti Wandsworth od ateliéru AHMM (Allford Hall Monaghan Morris).

„Burntwood School je jasným vítězem Stirlingovy pro rok 2015. Je nejdokonalejším z šestice finálových staveb, protože ukazuje plnou škálu dovedností, jež mohou architekti společnosti poskytnout. Zahrnuje skvělý současný design, nové využití existujících objektů i vynikající integraci umění, krajinářství a inženýrské práce. Jedná se o nefalšovaný případ projektu založeného na spolupráci. Vztah mezi architektem a ředitelem školy byl báječní: skutečné partnerství sobě rovných,“ okomentovala své rozhodnutí porota.

Kampus tvoří šest nových školních objektů a dvě stavby s kulturní funkcí, jež navazují na původní budovy školy z 50. a 60. let od Leslieho Martina. Ostře lámaná fasáda se otevírá dovnitř početnými rozměrnými okny ve snaze maximalizovat využití přirozeného osvětlení. Celkově skulpturální výraz architektury podtrhují pestrobarevné nástěnné malby probíhající napříč interiéry areálu, jež plní zároveň funkci estetickou a pomáhají v orientaci.

Stirling Prize je udílena od roku 1996 členům RIBA za stavby dokončené v předešlém roce na území Evropské unie.  Mezi laureáty jsou výrazně zastoupeny stavby s veřejnou funkcí. Loni jí bylo vyznamenáno Every Man Theatre v Liverpoolu od ateliéru Howard Tompkins architects. V minulosti se mezi vítězi například ocitly Musikhochschule ve Stuttgartu – poslední stavba Jamese Stirlinga, na níž pracoval před svou smrtí v roce 1992, dokončená jeho partnery –, Lord's Media Centre od Kaplického Future Systems nebo Muzeum moderní literatury v německém Marbachu od Davida Chipperfielda.