MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 červen

Evropská cena pro Snøhettu

Nejvyšší evropské ocenění za současnou architekturu, Cenu Mies van der Rohe Award 2009, získalo norské studio Snøhetta za budovu opery v Oslu.

S oceněním je spojena i finanční odměna 60 tisíc EUR. Cena pro začínající architekty byla udělena chorvatskému ateliéru Stupio UP, který tvoří dvojice Lea Pelivan a Toma Plejić, za projekt sportovní haly s názvem 46° 09’ N / 16° 50’ E v chorvatské Koprivnici.

Nová budova opery v Oslu leží nedaleko centra města na břehu osloského fjordu. Budova z bílého mramoru a skla obsahuje tři operní sály, největší z nich pojme více než 1300 diváků. Minimálně stejnou pozornost jako posluchačům opery sedícím uvnitř věnoval ateliér Snøhetta i lidem, kteří navštíví okolí budovy. Opera se zvedá ze země jako čistá bílá ledová kra, nebo útes, tak typický pro norské fjordy. Stejně jako na skále můžou lidé po části budovy chodit, vyhlížet na moře nebo se v létě hřát na rozpáleném kameni.

Ateliér Snøhetta na sebe upozornil vítězstvím v mezinárodní soutěži na novou knihovnu v Alexandrii, mezi jejich známější realizace patří například budovy velvyslanectví severských zemí v Berlíně.

Z osmi českých staveb, které byly na cenu Mies van der Rohe nominovány, se do finále nedostala žádná. V užším výběru 35 staveb, které budou představeny na putovní výstavě, vša najdeme rodinný dům v Černošicích od ateliéru ksa.