MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 duben

Na kavárnu!

Brno – Dům umění města Brna získal v březnové aukcí výtvarných děl 1,1 milionu korun na kavárnu, v níž se budou znovu rádi potkávat umělci i jejich příznivci a přátelé. „Myslíme si, že kavárna je velmi důležitou součástí galerie,“ říká ředitel galerie Rostislav Koryčánek.

V Domě umění na Malinovského náměstí probíhá od začátku února celková
rekonstrukce, na kterou budova dlouho čekala. Teprve loni se však podařilo přesvědčit brněnské zastupitele, aby navýšili rozpočet oprav na 44,1 milionu korun. Tato částka zajistí nutné stavební úpravy, nepočítá však vůbec s prostorem kavárny.

Ten má poměrně pohnutou historii. Svůj zlatý věk zažil v době, kdy Dům umění vedl Adolf Kroupa a byl zde oblíbený Klub umělců. Potom ovšem klub postupně degradoval ve vývařovnu, která rozhodně k příjemnému posezení po vernisáži nelákala. „Prostor tehdy absolutně ztratil své propojení s Domem umění. To bychom naopak rádi obnovili,“ upřesňuje Koryčánek.

Proto Dům umění sáhl po alternativním způsobu, jak získat potřebné finance. Oslovil celkem tři generace spřízněných autorů, kteří tu v minulosti vystavovali. Většina z nich okamžitě zareagovala. Mezi umělci, kteří věnovali svá díla do aukce, se objevil například Zbyněk Baladrán, Milena Dopitová, Kurt Gebauer, Karel Malich, Viktor Pivovarov, Michaela Thelenová nebo Adriena Šimotová.

Ačkoli byl začátek dražby rozpačitý, po zahřívacím kole se situace zlepšila a s výsledkem může být Dům umění spokojen. Nejvýše vystoupala cena Trojúhelníku v trojúhelníku sklářské dvojice Libenský–Brychtová, za který jeho nový majitel zaplatil 345 tisíc korun. Prodej děl navíc pokračuje až do konce listopadu na internetových stránkách www.dumb.cz, kde platí vyvolávací ceny bez navyšování.

„Chceme, aby bylo zacházení se získanými penězi co nejvíce transparentní. Proto bude na našich stránkách pravidelně zveřejňováno. Zaplatí se z nich projektant, architektonické řešení a stavební úpravy kavárny. Chceme se také dohodnout s městem, které objekt vlastní, na vhodném nájemci, který by pochopil naše záměry,“ uzavírá ředitel Domu umění. (kč)