MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2014 červenec - srpen

Pavilon Serpentine 2014

  • Datum / 11. 07. 2014
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / staveniště

Londýn – V červnu vyrostla v londýnských Kensingtonských zahradách, na trávě před tamní Serpentine Gallery hodně netradiční novostavba. Vypadá trochu jako obří vaječná skořápka posazená na balvanech bezděčně rozházených po travnaté ploše. Po setmění začíná fosforeskovat. To vše ale jen trochu, popsat ji slovy je nesnadné. Jiní komentátoři si třeba vypomáhají přirovnáním k hypertrofovanému zámotku. Stavba v každém případě představuje již čtrnáctý Pavilon Serpentine a navrhl ji chilský architekt Smiljan Radić.

„Pavilon Serpentine 2014 pokračuje v tradici malých romantických staveb, jaké vídáme v parcích a velkých zahradách, tedy v tradici takzvaných follies, oblíbených od pozdního 16. do počátku 19. století,“ vysvětluje Radić, co jej inspirovalo k volbě netradiční formy. Neobvyklé jsou ovšem i další realizace osmačtyřicetiletého architekta, z nichž většina se nachází v jeho domovském Chile. Miesovsky subtilní překlady kladené na obří žulové balvany tvoří kupříkladu konstrukční základ jeho restaurace Mestizo v chilském Santiagu. K londýnskému pavilonu má pak nejblíže Radićův starší projekt Domu pro sobeckého obra, jehož název odkazuje k pohádce Oscara Wildea, a dokládá tak architektovu zálibu v literárních a poetických konotacích.

Pavilon Serpentine bude veřejnosti přístupný do října letošního roku. Do té doby bude sloužit jako kavárna a multifunkční prostor k pořádání rozličných besed, přednášek a komponovaných večerů. Samotná série pavilonů, jejíž počátek se datuje do roku 2000, zároveň představuje svérázný způsob prezentace současné architektury. Galerie každý rok oslovuje jiného světového architekta, který dosud nemá v Británii žádnou realizaci. Za dobu jejího trvání se mezi participujícími architekty objevili třeba Frank Gehry, Rem Koolhaas či Peter Zumthor. Loňský pavilon navrhl Japonec Sou Fujimoto.