MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2017 duben

Pritzker pro RCR

Letošním laureátem Pritzkerovy ceny, nejprestižnějšího ocenění pro žijící architekty, se stala trojice tvůrců ze španělského ateliéru RCR: Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta. Přátelé a spolužáci z barcelonské architektonicko-krajinářské školy ETSAV se po studiích vrátili do rodného podhorského města Olot a založili zde v roce 1988 ateliér nazvaný podle prvních písmen svých křestních jmen. V základu jejich práce je krajinářský přístup, u většiny realizací ani nelze najít přesné hranice, kde končí krajina a začíná samotná stavba. S tím souvisí i jejich lokální soustředěnost.

Poznávacím znamením projektů a realizací ateliéru RCR je kromě konceptu kontinuální krajiny určitá zemitá syrovost materiálů i forem. Ta vytváří svébytnou poetiku, která bezpochyby souvisí s atmosférou drsného kraje vyhaslých sopek kolem Olotu. Nejčistším příkladem je jejich vlastní ateliér, který vznikl přestavbou staré slévárny zvonů – původní atmosféra zašlé továrny zůstala zachována v míře, která nemá v obdobných projektech industriálních konverzí obdoby. Oblíbeným materiálem ateliéru je ocel (často předem korodovaný korten), doplněná o sklo a kámen nebo beton. Mezi další významné realizace španělské trojice patří lehkoatletický stadion v Olotu, vinařství v Palamósu, knihovna Sant Antoni v Barceloně nebo právnická fakulta v Gironě. Stavějí však i mimo svůj region, v roce 2014 dokončili muzeum Soulages v městečku Rodez na jihu Francie – fasádu vytvořili opět ze svého oblíbeného kortenového plechu.

Českému publiku představil ateliér RCR svou práci před dvěma lety na výstavě Nehmotné hmotným v Galerii současného uměni a architektury v Českých Budějovicích.

Pritzkerovu cenu uděluje od roku 1979 nadace hotelové skupiny Hyatt a je pojmenována po svém zakladateli, podnikateli a filantropovi Jayi Pritzkerovi. O jejím nositeli rozhoduje každoročně mezinárodní porota v tajném hlasování a laureát získá finanční odměnu ve výši sto tisíc dolarů. Ateliér RCR je po Rafaelu Moneovi druhým španělským držitelem tohoto ocenění.