MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 červenec - srpen

Prostor pro současné umění

Praha – Nedaleko pražského Karlova náměstí by na podzim mělo začít fungovat nové centrum současného umění tranzitdisplay, které je společným projektem občanského sdružení Tranzit a galerie Display. Centrum bude sídlit v suterénu domu na rohu ulic Dittrichova a Trojanova, který nově vytvořené sdružení získalo od městské části Praha 2. Smlouva o pronájmu pro kulturní účely je uzavřena na dobu deseti let.

Na ploše 337 m2 by měl vzniknout multifunkční prostor, který bude sloužit k pořádání výstav, projekcí a přednášek a který bude fungovat i jako informační a dokumentační centrum. „Zajímá nás umění jako praxe současnosti, která aktivuje sociální prostor i mezilidské vztahy, produkuje vlastní citlivost k věcem i politický rozměr,“ praví se v programovém prohlášení tranzitdisplay. „Těžištěm nebude čistě galerijní funkce. Chceme vytvořit zázemí, kam by lidi chodili pro informace,“ doplňuje David Kulhánek z galerie Display, jeden ze dvou výkonných ředitelů sdružení. Druhým je Vít Havránek za Tranzit.

Ačkoliv centrum sídlí v suterénu, nejde o nějaký temný sklep. Prostor se stropy téměř 5 metrů do výšky byl původně navržen pro provozování restaurace. Nutné architektonické úpravy by měly být hotovy do konce října. Projekt vypracoval pražský ateliér Projektil, který v letošním roce získal hlavní cenu v architektonické soutěži Grand Prix. Rekonstrukci zafinancuje Česká spořitelna, respektive její mateřská Erste Bank.

Sdružení Tranzit v České republice funguje od roku 2002. Je součástí mezinárodní sítě stejnojmenných sdružení podporovaných Erste Bank v zemích, ve kterých fungují její pobočky. Tranzit má na svém kontě řadu publikačních počinů a filmových projekcí. Za nejdůležitější hodnotu však Vít Havránek považuje „vědomostní kapitál“, kterým Tranzit disponuje, a schopnost zprostředkovat české umění do zahraničí. Byl to právě Tranzit, kdo loni zorganizoval návštěvu kurátorky Documenty v Praze, výsledkem čehož je účast hned tří českých výtvarníků na této prestižní mezinárodní přehlídce.

Galerie Display, která do loňského léta sídlila v Holešovicích, nedaleko stanice metra Vltavská, funguje od podzimu 2001. Za dobu své existence realizovala přes 90 různých projektů, většinou výstav.