MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 březen

Studenti v Tate Modern

Praha – Vítězkou národního kola výtvarné soutěže Unilever International Schools Art Project se stala osmnáctiletá Pavla Martinková, studentka Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně. Její obraz Věda a technika bude 26. března vystaven spolu s pracemi žáků a studentů z dalších zemí na jednodenní výstavě v londýnské Tate Modern.

Soutěž je doplňkem dlouhodobého projektu Unilever Series, v rámci kterého společnost sponzoruje vznik rozměrných sochařských instalací v tzv. Turbínové hale Tate Modern. Aktuální instalaci kolumbijské umělkyně Doris Salcedo jsme představovali v lednovém čísle. Vítězku vybrala mezinárodní porota ze tří finalistů. Rozhodovalo se mezi obrazem Martinkové, fotografickým cyklem sedmnáctiletého Lumíra Košaře a instalací stejně starého Viktora Brejchy.

Obraz má být podle Martinkové varováním před narušením přirozené rovnováhy přírody. „Jsou věci, jež nám ulehčují život, avšak jsou zde i takové výmysly, které nás mají pouze bavit. Je ale tato zábava opravdu zábavou, nebo pouhou sebe-destrukcí člověka samého? Musíme dbát na to, abychom tato zařízení využívali odpovědně,“ říká mladá umělkyně.