MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2010 září

Vrhsti

Vhrsti (*1975) absolvoval Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech a Pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (obor výtvarná kultura). V současnosti žije v Plzni a živí se jako kreslíř na volné noze. České komiksové čtenáře na svou existenci trochu nečekaně upozornil v roce 2003, když ve slovinské protiválečné antologii Warburger debutoval třístránkovým komiksem Peace. V témže roce pak získal cenu poroty na Mezinárodním salonu mladého komiksu v Bělehradě za komiks Brejle. Své kreslené příběhy publikoval v řadě domácích periodik včetně AARGH!u, KomiskFEST! revue nebo Sluníčka, ale také v časopisech vydaných na Ukrajině a v Itálii. V roce 2006 též několik měsíců spolupracoval s novinami Deník, v nichž otiskoval svou stripovou sérii Nekonečná tramvaj.
Vhrstiho jednoduchá čistá linka a slabost pro pastelové barvy jej předurčují stejně dobře k dětským kresleným seriálům, meditativním příběhům pro dospělé i klasickému kreslenému humoru – od roku 2005 je ostatně členem České unie karikaturistů. Vedle komiksu se věnuje tvorbě autorských dětských knížek (Už se nebojím tmy, Prázdniny v nebi) i výtvarnému doprovodu prací jiných spisovatelů. Během posledních dvou let stal se stal dvorním ilustrátorem Vojtěcha Steklače a v práci na cyklu knih o Boříkovi a spol. vystřídal Adolfa Borna.
Aktuálně Vhrsti pracuje na animovaném večerníčku pro Českou televizi a nostalgicky u toho vzpomíná, jak je komiks jednoduchá a svobodomyslná záležitost.


www.vhrsti.cz