MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2010 květen

Zuzana Vízková

Zuzana Vízková (*1980) absolvovala Učitelství českého jazyka a literatury a výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, pracovala jako lektorka v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí, momentálně učí na Gymnáziu v Hradci Králové.
Jako komiksová autorka (ještě pod svým dívčím jménem Zuzana Andělová) debutovala v roce 2002 ve fanzinu Bedeman. Zde otiskla první část ze svého nejznámějšího cyklu Veverka a Zajíc, série jednostránkových příhod dvou dobromyslných hlodavců, kteří svět sledují a komentují ze své osobní a často velmi lyrické perspektivy. Další díly se objevily v internetových galeriích nebo v časopise Zkrat a v roce 2008 vyšly souborně v samostatném albu Život je prostý, kde je doplnilo několik dalších kratších příběhů. Dvě pokračování Veverky a Zajíce pak také představil ruský komiksový sborník Almanach.
V roce 2007 spolupracovala Zuzana Vízková s organizací Člověk v tísni, pro jejíž publikaci Cizinci jako téma nakreslila sérii stripů. Účastnila se putovní komiksové výstavy Herozvěsti a speciálně pro hradeckou galerii Podchodem vchod, která je umístěna ve skutečném podchodu, připravila monumentalizovaný krátký komiksový příběh o osmi polích, který vypráví o tom, co se může přihodit, když člověk sestoupí do podzemí, co s pocitem všeobecného ohrožení a kudy z toho ven. Vedle příležitostného malování začal autorku v poslední době vábit také street art.