MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2017 březen

Cenu Klubu Za starou Prahu 2017

Praha – Cenu za nejlepší stavbu v historickém prostředí Klubu Za starou Prahu získala letos rekonstrukce a přístavba goticko-renesanční Bílé věže v Hradci Králové od zdejšího ateliéru Chmelík & partneři. Ti se především museli vyrovnat s nevhodnými stavebními úpravami z 80. let minulého století, kdy bylo odstraněno původní schodiště ve věži a přistavěna budova pokladny. Architekti nahradili nevyhovující vestavby zcela novým schodištěm a také výstavními a interaktivními programy. V místě pokladny z 80. let vznikla úzká třípodlažní přístavba z lícových cihel, která slouží jako reprezentativní vstup a zároveň jako lokální infocentrum. Podle historika umění Rostislava Šváchy tato realizace dokládá, že „dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst“.

Klub Za starou Prahu vyzdvihl také dalších dvě stavby z šestice finalistů: Centrum Caolinum v malé obci Nevřeň na Plzeňsku od Jakuba Chvojky a Radka Dragouna podle Šváchy vychází z tradiční formy zemědělského objektu, ale od svých starých vzorů se liší „abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů“. V případě ekologického centra Otevřená zahrada v Údolní ulici v Brně pak Rostislav Švácha oceňuje fakt, že ateliér Projektil architekti „převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu“.

Mezi nominovanými se objevila také rekonstrukce a přístavba základní školy v Hovorčovicích od architekta Ondřeje Tučka, polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od ateliéru Makovský & partneři a polyfunkční dům v Uherském Hradišti od Pavla Stojanova.