MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 březen

Další socha do Liberce

Liberec – Unikátní libereckou galerii soch ve veřejném prostoru, která již několik let vzniká z iniciativy společnosti Spacium, by na jaře měla obohatit socha Lukáše Rittsteina. Jeho socha-lavička oživí prostor Soukenného náměstí.

Společnost Spacium se snaží programově navazovat na sympozium Socha a město, které se v Liberci konalo v roce 1969 a v jehož rámci byla do parku proti Severočeskému muzeu umístěna dvojice soch – Brána snů od Evy Kmentové a Motýlí křídla od Jiřího Nováka. Díky podpoře Spacia byly obě sochy předloni restaurovány.

Nejznámějším dílem, o jehož realizaci se společnost zasloužila, je autobusová zastávka v podobě prostřeného stolu s hostinou pro obry. „Stará zastávka nás provokovala svou neutěšeností, a tak jsme ji vybrali pro bronzovou plastiku,“ řekl ČTK k tomuto projektu jeden ze zakladatelů Spacia, liberecký architekt Filip Horatschke.

Autorem této monumentální bronzové sochy je David Černý, který se však na adresu organizátorů vyjadřuje dosti kriticky. „Můj honorář za to byl 250 tisíc, přičemž výrobní cena celé té zastávky prý byla 6 milionů. Z toho já jako autor dostal tuhle dvaadvacetinu nebo kolik to je. To je fakt málo, to se ve slušné společnosti nedělá,“ prohlásil Černý v roce 2005 v rozhovoru pro časopis Euro.