MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2012 červen

Divadlo pro Plzeň

  • Datum / 12. 06. 2012
  • Autor / Skřivánek Jan
  • Rubrika / staveniště

V Plzni začala výstava nového městského divadla za 820 milionů korun (bez DPH). Dlouho odkládaná stavba podle projektu portugalského ateliéru Contemporânea a pražské architektonické kanceláře Helika by měla být dokončeno do dvou let. Bude se jednat o první divadelní novostavbu u nás od roku 1989.

Vyzvaná architektonická soutěž, ve které se město v závěru rozhodovalo mezi Portugalci a brněnským ateliérem 1. Černopolní, se uskutečnila již na konci roku 2008. Realizaci zdržely potíže s financováním. Polovinu potřebné částky si Plzeň nakonec půjčuje od Evropské investiční banky, 100 milionů získala za prodej budov dvou gymnázií kraji a dalších 150 milionů korun poskytne Evropská unie. Stát projekt finančně nijak nepodpoří.

Plzeň má být za tři roky Evropským hlavním městem kultury. Vedle divadla slibovala u této příležitosti postavit také novou budovu pro krajskou galerii. Soutěž, ve které zvítězil brněnský ateliér Kuba-Pilař, se uskutečnila již na podzim 2009. Od té doby však projekt, který by měl stát 700 milionů korun (bez DPH), spí. Podle kraje na stavbu nejsou peníze.