MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 duben

Hlávkův rok

Praha – 100 let od smrti architekta a mecenáše Josefa Hlávky (1831-1908) letos připomene řada kulturních akcí. V Lobkovickém paláci na Pražském hradě je už nyní k vidění výstava "Portae vitae Josefa Hlávky – Stoletý odkaz mecenáše", která potrvá do konce července. Na restaurované budově Moderní galerie Akademie výtvarných umění ve Stromovce bude 16. dubna odhalena Hlávkova pamětní deska.

Kromě výstavy v Lobkovickém paláci bude Pražský hrad od 6. května hostit i výstavu "Josef Hlávka jako mecenáš výtvarného umění" v prostorách Jiřského kláštera. Během léta bude výjimečně zpřístupněn zámek v Lužanech u Přeštic v západních Čechách, který Hlávka koupil koncem 19. století. Návštěvníci tak budou mít příležitost shlédnout interiéry, v nichž mecenáš hostil své umělecké přátele, i vzácný krajinářský park. V rámci „Lužanského léta“ dojde k mnoha literárním, hudebním a výtvarným setkáním.

Hlávkova osobnost je dnes zajímavá nejen pro studenty, kteří mohou využít stipendií Hlávkovy nadace. Hlávka by mohl oslovit i podnikatele, k nimž sám patřil. Po studiích architektury dostal darem stavební firmu, která ve druhé polovině 19. století patřila k nejžádanějším ve Vídni. Mezi nejznámější Hlávkovy stavby patří vídeňská Dvorní opera a pražská porodnice U Apolináře. V roce 1869 ovšem z přepracování ochrnul a začal se věnovat charitativní činnosti.

Josef Hlávka dokázal v pravý čas podpořit vznik a fungování mnoha institucí, které existují dodnes. Patří mezi ně například Akademie věd nebo Akademie výtvarných umění.