MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2018 říjen

Muzeum umění a designu Benešov v novém

Benešov – Po rekonstrukci výstavních prostor a pod novým vedením otevřelo v Benešově Muzeum umění a designu (MUD). Instituci krátce po revoluci, tehdy ještě jako Galerii výtvarného umění Benešov, založil její pozdější dlouholetý ředitel Tomáš Fassati, který po neshodách se zřizovatelem vloni z jejího vedení odstoupil. Do čela muzea byla následně jmenována Lenka Škvorová, v minulosti zde působící jako správkyně sbírek, která nyní zastává pozici pověřené ředitelky.  

Rekonstrukce výstavních prostor podle projektu Marcely Steinbachové a jejího ateliéru Skupina probíhala od letošního března, přičemž uzavřeno bylo muzeum kvůli nevyhovujícímu stavu již od loňského roku. V přízemí MUD tak nově vznikly výstavní místnosti propojené enfiládou, které budou využívány jako tři samostatné prostory. Muzeum, jehož úpravy vyšly na pět milionů korun, se nově dočkalo čítárny a zachována zůstala také venkovní komorní sochařská zahrada. Znovuotevření přineslo i novou vizuální tvář MUD, jejímž autorem je grafik Jakub Gruber.

Nový MUD startuje pěti výstavami volného umění. Stanislav Kolíbal připravil výběr svých děl z nedávné doby, která vycházejí z jeho starších kreseb. Historik umění Jiří Šetlík daroval muzeu před osmi lety soubor 60 děl umělců a umělkyň činných převážně v druhé polovině 20. století. Výběr z jeho soukromé sbírky představuje především grafiky a práce na papíře a vypovídá o jeho pestrých konexích a stycích s výtvarníky. Mezi zastoupenými lze vedle jeho sestřenice Adrieny Šimotové nalézt obraz Františka Grosse nebo kresby Viktora Pivovarova a Vladimíra Janouška. Samostatnou výstavou muzeum připomíná tvorbu malíře Zdeňka Kirchnera, jehož retrospektivu spolupořádalo v roce 2016 v Museu Kampa. Benešovské muzeum spravuje převážnou část pozůstalosti tohoto emigranta, jehož tvorbu lze charakterizovat jako lettrismus. Svoji roli ve vztahu k Benešovsku naplňuje výstavou lokálního malíře krajináře Jana Dvořáka. Pětici výstav uzavírá diplomová práce umělkyně Sandry Majerové tematizující vztah obrazu a slova.     

MUD spravuje kolem 13 000 sbírkových předmětů v rozpětí od volného umění, grafiky, fotografie po design. Za svoji dosavadní historii se muzeum profilovalo také skrze výstavy designu a stálé expozice věnované mj. české fotografii, grafice a plakátu 20. století. Soudě podle zveřejněných plánu se nyní bude soustředit více na volné umění a do konce roku ještě otevře výstavy Kamily Ženaté nebo sochaře Miloslava Chlupáče. V následujícím roce pak galerie chystá spolupráci s Patrikem Háblem, Eposem 257 nebo výstavu z vlastní fotografické sbírky. Vzhledem k poloze blízko Prahy bude MUD muset plnit dvojí roli – nabídnout atraktivní program, který přivábí vybíravější návštěvníky z metropole, a zároveň fungovat jako městská galerie uspokojující lokální/regionální poptávku.