MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 červen

Nové muzeum na Florenci

Praha – Muzeum hlavního města Prahy plánuje rekonstrukci svého sídla na Florenci a stavbu nové budovy. Začátkem května to na tiskové konferenci oznámila ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Nová budova, na niž bude vypsána architektonická soutěž, by měla stát naproti dnešnímu muzeu. Podle radního pro kulturu Milana Richtera by rekonstrukce s novostavbou měly přijít zhruba na 540 milionů korun.

O rozšíření kapacit muzea se uvažuje již dlouho. Podle Strnadové má v současnosti instituce sedm objektů včetně dvou depozitářů. Muzeum však stále rozšiřuje své sbírky, z nichž dvě třetiny tvoří archeologické nálezy objevené na území Prahy, které ze zákona automaticky připadají městu. Od roku 1990 se tak sbírkový objem dvojnásobně zvětšil. Město v posledních letech přispívá na rozšiřování depozitářů 30 až 60 milionů ročně.

Do nové budovy Muzea hlavního města by měl být umístěn Langweilův model Prahy, expozice urbanismu a další provozy, které nemusí být v původním historickém sídle. To by se podle ředitelky muzea mělo více otevřít veřejnosti.