MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2016 květen

Nový šéfarchitekt Brna

  • Datum / 06. 05. 2016
  • Autor / Ledvina Josef
  • Rubrika / staveniště

Brno - Na začátku dubna schválili brněnští zastupitelé jmenování Michala Sedláčka do funkce ředitele Kanceláře architekta města Brna. Respektovali tak rozhodnutí odborné komise, která jej jednomyslně vybrala z celkového počtu devíti uchazečů. "Komise ocenila především to, že tento kandidát má řadu zahraničních odborných zkušeností," uvedla už předtím Zuzana Taušová z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Michal Sedláček absolvoval Fakultu architektury na brněnské FAVU a pražskou Akademii výtvarných umění. Po roce 1989 vycestoval do Spojených států, kde mimo jiné řadu let pracoval pro kancelář Franka Gehryho. Od roku 2007 vede losangeleský tým jedné z největších společností v oboru architektura, firmy Aedas.

Sedláčka čeká nejprve zformování týmu kanceláře architekta, jejímž posláním bude urbanistické plánování, územní plán i komunikace s občany. Zaměstnáno by v ní mělo být 12 až 15 lidí, které bude vybírat sám ředitel. Zastupitelstvo mu na to před tím vyčlenilo deset milionů, v budoucnu se počítá s finančním navýšením. "Nejprve ale musím vyřešit svou práci v zahraničí. Mám tříměsíční výpovědní lhůtu, ale budu se ji snažit zkrátit na dva měsíce. Nová pozice je pro mě výzvou a dá se říct, že je takovou vysněnou prací. Brno má velký potenciál a budu se moct podílet na jeho vzhledu," okomentoval ČTK Sedláček to, co ho čeká v nejbližším období. S pevně zformovanou ideou, co je špatně a kudy vede cesta vpřed nepřichází a nepovažuje to za handicap: "Myslím, že do takové pozice by člověk neměl přicházet s vizí, ale spíše otevřený. Architekt neví úplně všechno o ničem, ale něco ví o všem. Proto musí mít nadhled a dát dohromady celý tým odborníků, který pak vybere to nejlepší."