MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2007 duben

Ohlédnutí za Armory Show

New York – Kdo z příznivců výtvarného umění navštívil poslední únorový víkend New York, měl tentokrát o zábavu postaráno ještě bohatěji, než jindy. Současně se zde konalo hned šest veletrhů výtvarného umění. Nejvýznamnější z nich, mezinárodní festival současného umění Armory Show, probíhal ve dnech 23. až 26. února. Devátý ročník festivalu nabídl svěží přehlídku současné tvorby téměř dvou tisíc žijících umělců, zastupovaných 150 světovými galeriemi z 22 zemí. Jak při zahájení podotkl primátor Michael Bloomberg, veletrh se rychle stal jedním z nejvýznamnějších míst obchodu s uměním, posiluje ekonomiku města a potvrzuje jeho status světové kulturní špičky.

Stojí za zmínku, že zatímco před devíti lety zhlédlo Armory Show tři tisíce návštěvníků, letos se počet sběratelů, kritiků, kurátorů a milovníků umění všeho druhu vyšplhal k číslu 50 tisíc. Na adrese Pier 94, kde se veletrh pod jednou střechou odehrával, stála čtyřhodinová fronta nadšenců. Fakt, že za pár veletržních dnů sběratelé utratili 80 milionů dolarů, nepotřebuje komentář. K vyžití uměnímilovného publika přispěl i bezpočet doprovodných akcí, premiér a vernisáží, sympózií a diskusních setkání. Dvacet newyorských sběratelů umění zpřístupnilo pro zájemce své soukromé sbírky.

29 galerií na Armory Show debutovalo. Polovina vystavujících pocházela z Evropy včetně rumunské galerie Plan B s deseti zastoupenými umělci. Nechyběly asijské země, Indie, Israel a Mexiko. Těžko v takovém množství uměleckých děl doporučovat jednotlivá jména, ale připomeňme stručně napříč galerijním spektrem alespoň Folkerta de Jonga, Kolkoze, Josepha Kosutha, Anri Salu, Candice Breitz, Cipriana Muresana, Marthu Colburm, Elen Harvey nebo Taru Donovan. Škoda, že česká jména scházela. Doufejme, že se situace v tomto ohledu do budoucna změní.