MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2008 únor

Špálovka se slevou

Praha – Galerie Václava Špály byla 25. ledna znovu otevřena. Provoz nově zrekonstruovaných prostor zahájila výstava s názvem 30% OFF (Image je na nic), která potrvá do 28. února. Jde o první projekt nového provozovatele, reklamní agentury Semma, která vyhrála v konkurzu poté, co Nadace Český fond umění ukončila k 31. 12. 2006 činnost galerie. Celý minulý rok byly prostory prázdné.

Prostor ani atmosféra galerie se rekonstrukcí příliš nezměnily. Hlavní změnou je vytvoření velké datové sítě, která sice není vidět, ale umožňuje flexibilní projekci mnoha videí najednou. Do galerie se také vchází stále stejným starým portálem. „Repase je problematická z hlediska stavebního povolení, protože objekt je památkově chráněn,“ vysvětluje Gabriela Šec, zástupkyně nového provozovatele galerie, reklamní agentury Semma. „V první fázi oprav jsme s ní proto nepočítali, jednání proběhnou až teď. Jednoduché sklo je ze 30. let a my bychom ho chtěli nahradit novým, které by vyhovovalo bezpečnostním podmínkám, které dnešní doba vyžaduje. Budeme přitom pochopitelně respektovat původní podobu.“

Samotný průběh rekonstrukce, která zatím stála 2 miliony korun, se stal uměleckým dílem. Na tiskové konferenci byl představen dokument Terezy Talichové, v němž vystupují členové výstavní rady Pavel Humhal a Lenka Lindaurová na pozadí zničených a opravených zdí galerie.