MĚSÍČNÍK O UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE, DESIGNU A STAROŽITNOSTECH

přihlášení

2009 březen

Jan Bažant

Jan Bažant (*1979) absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově, Divadelní fakultu Akademie múzických umění (scénografie na Katedře alternativního a loutkového divadla) a stáž na VŠUP (ateliér ilustrace a grafiky). V současnosti pokračuje v doktorandském studiu na DAMU, v němž se zaměřil na problematiku obřích loutek.
Začínal jako tvůrce graffiti (crew PWA), věnuje se výtvarným návrhům pro film, televizi a divadlo. Je členem uměleckého seskupení Hurá!, které mimo jiné provozuje galerii Hygienická stanice. V roce 2008 stál u zrodu Echt Street Puppets, mezinárodního projektu obřích pouličních loutek, který si v květnu odbyl premiéru v Berlíně a na podzim se přesunul na Taiwan.
Komiksy publikoval v periodikách Moje 1. noviny, AARGH!, Kmotra či KomiksFEST! revue a v antologiích O (ne)mrtvých jen dobré, Kontraband nebo Czekomiks. Do komiksové podoby adaptoval Čapkův román Krakatit, který jako samostatná publikace vychází právě v těchto dnech. Spolu se svým dvorním scénáristou Filipem Novákem připravuje také strip Samorost pro týdeník Nový prostor a komiksovou sérii Pán času – první album vyšlo v roce 2006, druhé by mělo být vydáno do letošních prázdnin. Stejného hrdinu má i divadelní představení Pán času – Tyranie okamžiku (režie Jiří Havelka), k němuž Bažant navrhl scénu, loutky a některé kostýmy. Hra měla premiéru na lodi Tajemství bratří Formanů na jaře 2008, v současnosti je k vidění v Dejvickém divadle.
V roce 2001 Jan Bažant získal cenu za umělecký přínos na divadelním festivalu Zlomvaz a v roce 2006 českou komiksovou cenu pro nejlepšího kreslíře.

www.hura.cz